Powiatowa Biesiada Folklorystyczna pod nazwą „Zagrajcie Muzykanty”która odbyła się w sobotę 15 października 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie z udziałem zespołów ludowych i biesiadnych zrealizowana została we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wieruszowie wpisanym w kalendarz imprez powiatowych oraz kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszej Gminie. W Biesiadzie, wzięli udział m.in. wicestarosta Mirosław Urbaś, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Józef Suwara oraz wójt Gminy Lututów Marek Pikuła.
Muzyczną wędrówkę szlakiem pieśni,tradycyjnej muzyki instrumentalnej oraz piosenki biesiadnej zaprezentowały zespoły z wieloletnim dorobkiem artystycznym
Zespół Sokolniki z Sokolnik który nigdy nie opuścił naszej biesiady pod kierownictwem organizacyjnym Teresy Żbik a pod jej nieobecność gratulacje i dyplom z rąk wicestarosty Wieruszowskiego Mirosława Urbasia odebrał Roman Sawicki kierownik muzyczny zespołu,
Kapela Ludowa „Lututowianie” pod kierownictwem Zbigniewa Szczepańskiego. Objął kierownictwo kapeli w roku 1996 czyli włada nią już 20 lat. Zmieniają się solistki, muzycy a kapela jest dalej wizytówką Gminy Lututów. W swojej historii już pięć razy odwiedziła Kazimierz nad Wisłą. Była również w Brukseli, Luksemburgu i trzy razy na Węgrzech.
„Podpora Rodziny” z Dzietrzkowic. Najstarsi członkowie nie pamiętają skąd się wzięła tak nietypowa nazwa. 42 lata temu zespół powstał najpierw jako kabaret, potem do tego dołączono piosenki a następnie rozrósł się do składu kapeli z udziałem zespołu śpiewaczego. Przyświeca im naczelne hasło „ wino, kobieta i śpiew”. Kierownik muzyczny i organizacyjny to Piotr Gołek. Z małymi przerwami Dzietrzkowice też jak co roku przyjeżdżają do Lututowa.
Najnowszy nabytek Powiatowej Biesiady to Zespół Folklorystyczne z Galewic. Zespół działa już od 9 lat. W skład wchodzi sześciu muzyków i dwie solistki. Kierownik muzyczny to Rajmund Kurdek który śpiewa i gra na saksofonie. Występowali w Wieruszowie, Klonowie, Cieszęcinie ale najczęściej w Gminie Galewice. Repertuar to utwory biesiadne, ludowe, stylizowane.
Gościnnie w biesiadzie uczestniczył też Zespół Folklorystyczny „Rudniczanie” z Rudnik. Zespół powstał już 30 lat temu a w nowym składzie działa od 15 lat. Kierownik muzyczny Sebastian Słaby. Kierowniczką zespołu śpiewaczego jest Czesława Rosak. Zespół uświetnia imprezy na terenie gminy i powiatu. Występował w Czechach, Słowacji i Francji. Wykonuje utwory ludowe, biesiadne i kresowe. Zajął I miejsce na Przeglądzie Pieśni Folklorystycznych we Wręczycy Wielkiej.
Smacznym dopełnieniem muzykowania był suto zastawiony stół biesiadny produktami które otrzymaliśmy od sponsorów: Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie,Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu, Masarnia „Brzozowiec”, Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjne w Kaliszu Wiesław Wawrzyniak oraz Radny Rady Gminy Lututów Piotr Kalus.
Muzyczna wędrówka jest częścią tej ziemi i miejsca w którym żyjemy,mieszkamy i pracujemy. Jest produktem pracy muzyków i śpiewaków amatorów,którzy z pasją pielęgnują wartości dziedzictwa kulturowego przekazywanego z pokolenia na pokolenie.Powiatowa Biesiada Folklorystyczna jaka odbyła się w Lututowie to tylko niewielka iskierka tak pięknej aczkolwiek ginącej kultury ludowej, która jest naszym narodowym dziedzictwem, pamiętajmy o tym aby ta iskierka nie zgasła i aby przybrała kształt płomienia. Musimy o tym pamiętać ponieważ po nas przyjdą kolejne pokolenia, które swoją przyszłość budować będą na naszych fundamentach.
Serdecznie dziękujemy za przybycie i uświetnienie naszej imprezy Panu wicetaroście Wieruszowskiemu,wójtowi Gminy Lututów, zespołom,spnsorom oraz gościom.
GOK Lututów