Szkoła Podstawowa w Lututowie im. Powstańców 1863 roku.
Dyrektor mgr Małgorzata Kipigroch
W-ce Dyrektor Grażyna Zaustowicz
Kontakt 43 871-41-64
Adres: ul. Wieruszowska 28a, 98-360 Lututów
Link do strony zewnętrznej: https://splututow.szkolnastrona.pl/
Pierwsze wzmianki o powstaniu szkoły parafialnej w Lututowie pojawiły się w II połowie XVII wieku. Plac pod budowę budynku szkoły był darowizną Jana Biskupskiego z Rudnik, cześnika sieradzkiego, który w tamtych czasach był dzierżawcą i dziedzicem Lututowa. Z biegiem lat szkoła uległa zmianom i przekształceniom. Przed I wojną światową istniała szkoła czteroklasowa, którą w roku 1921- przy pomocy społeczeństwa Lututowa- rozbudował i powiększył ówczesny jej kierownik pan Kazimierz Cichecki. Mieściła się ona w budynku przy ul. Złoczewskiej. Następnie stała się siedmioklasową szkołą powszechną. W czasie II wojny światowej rolę powszechnej szkoły przejęło tajne nauczanie. Do dziś wspominane są nazwiska trzech nauczycielek, które wbrew zakazowi Niemców kontynuowały Nauczanie. Były to Panie: Stefania Krysińska, Alicja Ignasiak, Helena Jasyk. Zajęcia odbywały się w prywatnych domach nauczycielek i trwały do stycznia 1945r. Po II wojnie światowej,z uwagi na dużą liczbę uczniów, konieczne było rozbudowanie szkoły. Pozyskano dodatkowy budynek przy ulicy Gimnazjalnej. Tak więc klasy I-V zajmowały dawne pomieszczenia przy ul. Złoczewskiej, a klasy VI-VIII nowe przy ul. Gimnazjalnej. Dzięki staraniom ówczesnego kierownika szkoły- pana Czesława Jasianka, rodziców, lokalnych władz i mieszkańców, postanowiono wybudować nowy gmach szkolny. Szkoła Podstawowa w Lututowie przy ul. Wieruszowskiej 28a została oddana do pełnienia funkcji dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczej w 1975 roku.
Pierwszym Gminnym Dyrektorem Szkół oraz Szkoły Podstawowej w Lututowie był Pan mgr Czesław Jasianek a zastępcami Pan Zygmunt Bartoszek i Pan mgr Zbigniew Wołk. Następnie Gminnym Dyrektorem Szkół i Dyrektorem Szkoły w Lututowie został Pan mgr Zbigniew Wołk, a jego zastępcami: Pan Stanisław Kolankowski i Pani Teresa Rozmarynowska, po niej funkcję objął Pan Mieczysław Kuźnik. Po reorganizacji szkół powołano Gminnego Inspektora Szkół, którym został Pan mgr Zbigniew Wołk, Dyrektorem Szkoły w Lututowie został Pan Stanisław Kolankowski, a jego zastępcą Pan Resław Redkiewicz. Kolejnymi dyrektorami byli: Pan mgr Jerzy Kurczewski, z-cą Pani mgr Halina Kuźnik. Następnym dyrektorem została Pani mgr Dorota Bartoszek, a jej zastępcą Pani mgr inż. Ewa Nawrocka. Kolejnym dyrektorem była pani mgr Renata Pagacz, zastępcą dyrektora Pani mgr Katarzyna Rosińska. Obecnie funkcje Dyrektora Szkoły Podstawowej w Lututowie pełni Pani mgr Małgorzata Kipigroch, a zastępcą jest Pani mgr Grażyna Zaustowicz.
Dnia 9 maja 1992 roku odbyło się uroczyste nadanie Sztandaru Szkole Podstawowej w Lututowie. 11 listopada 2000r. nastąpił akt nadania Szkole Podstawowej w Lututowie imienia Powstańców 1863r. Upamiętniając wydarzenia okresu Powstania Styczniowego a szczególnie lokalną bitwę, która miała miejsce w Piaskach pod Lututowem w dniu 15 czerwca 1863 roku, Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Społeczność Uczniowska Szkoły Podstawowej w Lututowie podjęła uchwałe, aby nadać swojej szkole imię Powstańców 1863 roku.
Na przestrzeni lat szkoła nasza może pochwalić się wieloma osiągnięciami dydaktyczno-wychowawczymi swoich uczniów, którzy byli laureatami i finalistami konkursów przedmiotowych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, zwycięzcami w zawodach sportowych. Szkoła zrealizowała szereg projektów edukacyjnych, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczniów, rodziców i zaproszonych gości takich jak: ,,Tydzień Regionalizmu”, ,,Piosenka łączy pokolenia”, ,,Festiwal bajek”, ,,Wielkanocne zwyczaje”, ,,Ratujemy,uczymy ratować”, ,,Bliżej Europy”, ,,Warzywa,owoce są na „, ,,Bezpieczny internet”, ,,Polubić czytanie”, ,,Stań po zielonej stronie mocy”, ,,Szklanka mleka”, ,,Owoce i warzywa”, ,,NIezwykli bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego”, ,,Janusz Korczak-obrońca praw dziecka”, ,,Nałogom-NIE!”, ,,Żyjmy zdrowo”. Uczestniczyła w akcjach: ,,Góra grosza”, ,,Jabłko-cytryna”, zbiórkach makulatury,kapsli.
Tradycją szkoły są apele i uroczystości organizowane z okazji rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz lokalnej bitwy z tego okresu we wsi Piaski, spotkania z Kombatantami. Uczniowie uczestniczą w obchodach świąt państwowych, przez co okazują swą patriotyczną postawę. Szkoła w roku 2012 została odznaczona odznaką ,,Za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych”. Ponadto w szkole od wielu lat działa Szkolne Koło Przyjaciół Kombatantów i Harcerzy oraz PCK.
Poza tym wychowankowie naszej placówki chętnie biorą udział w imprezach takich jak:andrzejki,mikołajki,Dzień Seniora,powitanie wiosny,Dzień Dziecka oraz przedsięwzięciach innowacyjnych. Uczestniczą w koncertach Filharmonii Łódzkiej.
Szkoła ściśle współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lututowie,Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lututowie,biblioteką gminną,przedszkolem,strażą pożarną,policją,poradnią psychologiczno-pedagogiczną. W szkole działa prężnie Rada Rodziców, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów.
Od 1 września 2016 roku do Szkoły Podstawowej w Lututowie oprócz Szkoły Filialnej w Swobodzie przyłączono Szkołę Filialną w Niemojewie.